Preskocit navigáciu

Čestný názov


Jozef Gabčík

Čestný názov „Žilinský pluk Jozefa Gabčíka“

     22. augusta 1994, rozkazom ministra obrany Slovenskej republiky č. 53, bol 5. pluku špeciálneho určenia priznaný čestný názov “Žilinský pluk Jozefa Gabčíka” na počesť rodáka z obce Poluvsia pri Žiline, priameho účastníka v operácii Antropoid.

     Jozef Gabčík sa narodil 8. apríla 1912 v obci Poluvsie pri Žiline. V pätnástich rokoch odišiel do Čiech, kde sa vyučil za kováča a zámočníka. V dvadsiatich nastúpil na základnú vojenskú službu na Slovensku, kde sa rozhodol zostať v armáde. V 1937 ukončil služobný pomer vojaka a začal pracovať ako civilný zamestnanec pre armádu v továrni na výrobu chemických bojových látok v Žiline. V júni 1939 emigroval zo Slovenska a nastúpil do francúzskej cudzineckej légie, kde sa skamarátil s Jánom Kubišom. Po vypuknutí vojny cudzinecká légia uvoľnila Čechoslovákov, aby mohli vstúpiť do čs. zahraničného vojska v Agde na juhu Francúzska. Po páde Francúzska, bol presunutý do Veľkej Británie. Na základe výborných výsledkov, bol zaradený do výcviku zvláštnych úloh v tyle nepriateľa. V jeseni 1941 bol vymenovaný za veliteľa dvojčlenného výsadku operácie Antropoid. V rámci operácie spolu s Jánom Kubišom 27. mája 1942 v Prahe – Libni okolo 10:35 vykonali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Jozef Gabčík zomrel vlastnou rukou 18. júna 1942 počas bojov v krypte kostola sv. Cyrila a Metoda v Prahe.

     Na jeho počesť každý rok 5.pluk špeciálneho určenia, organizuje poslednú májovú sobotu „Memoriál Jozefa Gabčíka“ v behu na 11 kilometrov od Gabčíkovho rodného domu v Poluvsí do kasární 5.pŠU Žilina.

Skočiť na menu


Share